Astma jest chorobą znaną od dawna i która pojawia się niestety coraz częściej. Wynika to w dużej mierze z czynników genetycznych, lecz również i z czynników środowiskowych – po prostu żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku, oddychając coraz gorszym powietrzem i w dodatku jesteśmy coraz bardziej nadwrażliwi na pewne elementy. Wzrastająca ilość alergenów prowadzi do narastających alergii, a one bardzo szybko mogą zamienić się w astmę, jeśli się ich właściwie nie leczy, albo też jeśli reakcja będzie wyjątkowo ostra. Astma zresztą przebiega w różny sposób – dlatego niektóre osoby mogą mieć jedynie lekkie jej objawy, a inne bardzo cierpieć. Charakterystyczne dla tej choroby są również przeplatające się fazy – najczęściej właśnie astma na zmianę jest zaostrzona i łagodna. Jak można ją rozpoznać?
Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że w swej lekkiej wersji astma jest niestety często niezauważalna – to znaczy, że pacjent zdaje sobie sprawę, iż coś mu dolega, że coś jest nie tak, jednak kolejne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu wiążą się jedynie ze zdiagnozowaniem jakiegoś stanu zapalnego w obrębie układu oddechowego i podaniu właściwych lekarstw. Niestety, lekarze pierwszego kontaktu często mylą objawy astmy z zaziębieniem, spadkiem odporności itp. Dopiero właściwy specjalista, po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentem i profesjonalnych badań może wówczas zdiagnozować chorobę.
Tym większa rola pacjentów w podjęciu błyskawicznego leczenia – im wcześniej tym lepiej, bowiem astma często jest bagatelizowana, a może stanowić nawet zagrożenie dla życia człowieka. Objawy astmy to bowiem przede wszystkim zwężenie oskrzeli, prowadzące do napadów duszności, ale także i częsty kaszel, uczucie ucisku w piersiach, świszczący oddech i problemy z jego złapaniem, wydzielina z nosa i ulokowana w układzie oddechowym itp. Objawów jest wiele, a nie wszystkie muszą występować, by astma została zdiagnozowana. Tym bardziej, że choroba występuje w wielu odmianach – najczęściej właśnie w formie oskrzelowej, ale również i w formie sercowej.